Krby z prírodného kameňaČasto kladené otázky (FAQ)

Čo je žula?

Žula (granit) je bežne sa vyskytujúca intruzívna, vyvretá hornina. Je obyčajne svetlej alebo hnedožltej farby, avšak farebná škála sa pohybuje od ružovej až po tmavošedú a čiernu v závislosti od chemického zloženia a mineralógie.
Žula sa v širokej miere využívala ako stavebný a obkladový kameň a taktiež ako dlažobný kameň. S pribúdajúcimi kyslými dažďami žula začala nahrádzať mramor ako materiál na výrobu pomníkov a monumentov, keďže je oveľa viac trvácna. Leštená žula je obľúbený materiál pre použitie ako pracovná kuchynská doska vzhľadom na svoju životnosť a estetickosť.

Prečo je žula vhodná pre použitie ako obklad krbu?

Žula je vysoko odolná voči poškriabaniu, popraskaniu a tvorbe škvŕn a taktiež voči teplu. Všetky tieto výhody navyše ku kráse a rôznorodosti akú prírodný kameň ponúka, robia žulu ideálnu pre použitie ako obklad Vášho krbu.

Môžem žulovú dosku poškodiť?

Ako akýkoľvek iný povrch, veľký náraz môže poškodiť aj žulu. Na základe jej kryštalickej štruktúry sa z nej môžu po silnom náraze ostrým tvrdým predmetom odštiepiť úlomky. Avšak aj po takomto poškodení je možné žulovú dosku opraviť – poškodené miesto sa vyplní zmesou žulového prachu a epoxidu a následne preleští.

Môže žulová doska prasknúť?

Nie bežným užívaním. Žula je najviac náchylná na prasknutie počas prevozu a opracovania. Bežné používanie neohrozí tento trvácny materiál.

Môžem žulovú dosku poškriabať?

Žula je jeden z najtvrdších kameňov na svete. Je vysoko odolná voči poškriabaniu pri bežnom užívaní. Žulovú dosku môžete poškriabať jedine iným kusom žuly (resp. tvrdšej horniny), alebo špeciálnym nástrojom na prácu so žulou, ako napríklad volfrámové alebo diamantové nástroje.

Môžu sa na žulovej doske vytvoriť škvrny?

Vo všeobecnosti nie. Avšak každý kameň je do istej miery pórovitý, no žula má najnižšiu poréznosť zo všetkých kameňov. Niektoré odtiene farieb majú vyššiu absorpciu vlhkosti v porovnaní s inými. Napríklad, malé množstvo vyliatej vody, pri niektorých druhoch žúl, môže zanechať tmavú škvrnu potom, čo je voda zotretá. Po vysušení dosky však na povrchu neostanú žiadne stopy. Pre zníženie nasiakavosti povrchu používame špeciálne penetračné nátery.

Môže sa žulová doska poškodiť spálením?

Nie. Žulovú dosku bežným užívaním nespálite, resp. vysoká teplota na nej nezanechá stopy.

Ako sa starať o výrobky zo žuly?

Čistite žulovú dosku (alebo iný predmet vyrobený zo žuly) obyčajnou teplou vodou s prídavkom saponátu (napr. Jar). V prípade potreby je možné použiť špeciálny prípravok na čistenie povrchov zo žuly alebo iného prírodného kameňa.

Zistil/a som, že niektoré žuly majú na povrchu drobné dierky – bude aj moja žulová doska takáto?

Na povrchu žuly, keďže má kryštalickú štruktúru, možno nájsť drobné dierky – v podstate medzery medzi kryštálmi minerálov. Na povrchu žuly je možné niekedy vidieť drobné štrbiny, ktoré vyzerajú ako praskliny, no nie sú to poruchy štruktúry kameňa – je to prirodzene sa vyskytujúci výsledok ohromných horúčav a tlaku, ktoré formovali žulu pred mnohými rokmi. Tieto znaky krásy prírodného kameňa a neoslabujú funkciu alebo trvácnosť tohto prírodného materiálu.

end faq

Kontaktné údaje

ISPA Prešov, s.r.o.
Kuzmányho 5 (Čierny most), 080 01 Prešov
Tel.: 051 / 489 1047, Fax: 051 / 489 1048
Mobil: 0905 690 426, 0905 953 839
E-mail: kamenarstvo@kamenarstvoispa.sk
Web: www.kamenarstvoispa.sk